English Slovensky Deutsch
picture
picture
picture

Podujatia a udalosti

Pozrite si podujatia, ktoré u nás prebiehajú v posledných d?och.

Fantázia a mýtus

Fantázia a mýtus
5.9. - 13.10.2018

Na úvod jesennej sezóny predstavuje Savoy Gallery výber z tvorby dvoch známych slovenských umelcov – maliara a grafika Mariána Komáčka a sochára Igora Mosného. Okrem rovnakého roku narodenia „1959“ oboch spája priateľstvo, ale najmä identický tvorivý fenomén, ktorý rezonuje v duchovnom posolstve ich diel, a ktorý je i názvom výstavy – Fantázia a mýtus.

Marián Komáček už roky patrí medzi výrazné osobnosti slovenskej grafiky a maľby. Je to autor, ktorý vníma farbu ako jedinečné médium a ťaží z jej nespútanej eruptívnej sily, ale i jemnej decentnosti. Jeho tvorba vychádza z reálneho sveta, smeruje však do ríše poetickej imaginácie, kde otvára pred nami svet fantázie a snových zážitkov. Realita v Komáčkových figurálnych kompozíciách dostáva príchuť raz výnimočnosti a tajomna, inokedy jemného humoru, sarkazmu, ba až absurdity, ktoré vnímame cez zmysluplnú reč symbolov a metafor. Diváka upúta nielen sugestívna farebnosť jeho diel, ale i dynamický rukopis a štylizácia tvarov až na hranicu abstrakcie.

V dielach Mariána Komáčka nájdeme bežné, ale i výnimočné situácie každodenného života, medziľudské vzťahy a kontakty, vnútorný svet a vášne človeka, s prihliadnutím na rozmanité sociálne vrstvy. Hudba, umenie, svet módy a tajomná atmosféra kaviarní, ale i zázra?ný mužský svet plný automobilov, rýchlej jazdy i nostalgie za hudbou Jimiho Hendrixa, to sú témy, ktoré najčastejšie rezonujú v jeho dielach. Často sa však vracia i do histórie, kde v dávnych biblických i mytologických príbehoch hľadá symbolické paralely k súčasnému dianiu.

V tvorbe sochára Igora Mosného sa prirodzeným a nevtieravým spôsobom prelína jedinečná zručnosť a výnimočný cit pre materiál s talentom, kreativitou a nevšednou predstavivosťou. Fantázia mu umožňuje nachádzať inšpiráciu v príbehoch minulosti i dneška a svojským spôsobom vnášať poetiku a vzrušujúcu tajomnosť do uponáhľanej všednosti nášho života.

Igor Mosný je vyznávačom čistých tvarov, redukovaných až na hranicu akéhosi univerzálneho znaku. Tajomná reč symbolov a nečakaných metafor nás zasiahne pri pohľade na jeho hlavy a torzá ľudských i zvieracích postáv, masky, ale i kaplnky, kyvadlá a rozmanité magické objekty. V ich archetypálnej jednoduchosti a znakovosti i v ich sugestívnej farebnosti je utajená nezvyčajne silná a emotívna výrazovosť, ktorá nám evokuje autorovo prepojenie s mýtickou dobou od archaického domáceho prostredia až k dávnym kultúram Mediteránu.

Pre tvorbu Igora Mosného je príznačné spájanie sochárskeho materiálu, najmä dreva či kameňa s použitými, nepotrebnými a odloženými vecami. Neoddeliteľnou súčasťou jeho sôch sa tak stali staré kovové reťaze, obruče, kolesá, podkovy, ktoré práve svojou tvarovou jedinečnosťou a adresnou symbolikou vnášajú do diel neobyčajnú poetiku, metaforu a nadčasový odkaz.

Výstava je prístupná denne od 5. septembra do 13. októbra 2018.

Vstup voľný.

Prezrite si virtuálnu prehliadku

Luxusná vstupná čast hotela s recepciou a komfortným sedením pre hostí.

Reštaurácia je štýlovou kombináciou klasického kvalitného servisu a moderného dizajnu. Šéfkuchár Jozef Riska a jeho tím Vás prevedie našimi delikatesami.

Radisson Blu Carlton Hotel je ideálnym miestom na usporiadanie konferencií, videokonferencii, organizovanie svadieb a stretnutí. Hostia majú k dispozícii zdarma pripojenie na vysokorýchlostný internet ako aj plne vybavené biznis centrum.

Bar je stále populárnym miestom stretnutí pri koktejloch, káve, alebo chutných snackoch servírovaných v príjemnom prostredí, pri hudbe klavíra.

Galéria, situovaná v prízemných priestoroch kancelárskej budovy Mostová 2, počas pravidelných výstav prezentuje rôzne diela súčasných mladých a menej známych slovenských umelcov.

Verejné podzemné parkovisko priamo prepojene s hotelom Carlton a Savoy kanceláriami, otvorené 24/7, s kapacitou 400 parkovacích miest na 4 podlažiach.

SMTP Error: The following recipients failed: